Волонтерство – це не просто слово, воно поєднує у собі безкорисливість, щирість, щедрість. А також біль та співпереживання до близького, бо саме ці почуття спонукають людей на допомогу та взаємовиручку.
Російсько-українська війна, яка розпочалася 24 лютого 2022 року, вмить змінила звичне життя кожного. За даними МВС, у перші місяці війни до Молдови заїхали понад 400 тисяч громадян України. На сьогоднішній день налічується близько 90 тисяч українських біженців.
Військовий конфлікт не залишив байдужим як великі міжнародні організації, так і місцеві волонтерські центри та окремих громадян Молдови. Вчора, 14 березня 2023 року, Служба Емоційної Підтримки «Надія Є!» відзначала рік із першої роздачі допомоги «Надія Пак». Це набори з дитячим харчуванням та гігієною, які надаються мамам з маленькими дітьми. Однак, це не єдина допомога, яку здійснює центр допомоги біженцям. Як усе починалося, з якими труднощами зіткнулися та яку допомогу надавав центр «Надія Є!» за цей рік читайте у статті.
«Надія Є!» — маленька команда з великою місією
Центр “Надія Є!” — Програма некомерційної організації «Альтруїзм» регіонального масштабу в Р. Молдова. Створення проекту, пошук партнерів та спонсорів, а також надання допомоги та емоційної підтримки біженцям відбувається завдяки роботі невеликої команди. Волонтерський центр базується у Кишиневі.
До початку проєкту допомоги українським біженцям центр працював над іншим напрямком, надаючи послуги людям у надзвичайних ситуаціях. Про це розповідає засновниця Служби Емоційної Підтримки Любов Чебан:
«Наша організація займалася та продовжує займатися питаннями суїцидології та консультування людей у кризових ситуаціях протягом 10 років. Коли почалася війна, нам було складно реорганізуватись, тому що у нас була добре налагоджена система, ми знали, що ми робимо, для чого і як. Нам потрібно було з нуля розпочинати новий проєкт, бо ми хотіли це робити; тому що я сама з України і нам було не байдуже, що відбувається, як більшості громадян Р. Молдова».
Робота над новим проєктом викликала низку труднощів. Одна з перших – вибрати напрямок і вужчу категорію людей, які потребують допомоги.
«Було дуже багато людей та об’єднань, хто хотів брати участь і щось робити теж. Тому ми визначилися з нішею та почали допомагати мамам з малюками. Ми займалися цим весь рік і продовжуємо й надалі допомагати», – каже Любов.
Відповідальна за дистрибуцію харчування та предметів гігієни для малюків проєкту Марія Чебан перераховує, які послуги надавав центр протягом року: «Психологічні підтримки (індивідуальні та групові), екскурсії, культурна інтеграція, кулінарні посиденьки, зустрічі з підлітками, роздача наборів продуктів харчування та гігієни для малюків до трьох років».
Кожна кризова ситуація та робота над нею з людьми відрізняється. За словами бухгалтера Наталії Немцану, відмінними рисами проекту «Надія Є!» від попередніх є:
- співпереживання та бажання допомогти людям, особливо маленьким дітям;
- знайомство з новими цікавими людьми;
- «нова сторінка» досвіду в нашій практиці.
Як і згадувалося вище, «Надія Є!» вже рік надає допомогу українським біженцям і планує продовжувати свою діяльність. Таким чином, асистент проєкту Крістіна Дорофтей розповідає про подальші плани роботи центру:
«Ми і далі допомагатимемо мамам з маленькими дітьми до 3 років, бо вважаємо, що вони одні з найуразливіших груп. Для інших біженців, гадаю, поступово перейдемо на інший рівень допомоги. Допоможемо їм інтегруватися у суспільство, стати незалежними (особливо жінкам), досягти успіху у працевлаштуванні тощо. Ми плануємо організовувати заходи для них, а також жінки з України самі зможуть організувати свої заходи для інших біженців».
Про діяльність центру очима біженців
За рік роботи волонтерський центр допоміг понад 5000 українців. Ми опитали найактивніших відвідувачів «Надія Є!» про роботу організації. Ці люди не лише отримували допомогу, а й брали участь у розвитку центру, виступаючи у ролі волонтерів.
Олена (Донецьк): «Я вперше прийшла на індивідуальну консультацію до психолога Любові у червні місяці. Потрапила в доброзичливу атмосферу, де перейнялися моєю проблемою та готові були надати всіляку підтримку. Відвідувала як індивідуальні консультації психолога, так і групові. Ходжу на курси англійської мови. Була на майстер-класах, їздила на екскурсії, отримала консультації з працевлаштування. Періодично займаюсь волонтерством у центрі. Роботу оцінюю на відмінно. Завжди душевно, доброзичливо, життєствердно, з розумінням, підтримкою та підбадьоренням».
Олена (Авдіївка): «Ходжу практично на всі заходи центру. Люба, керівниця центру, і Маша дуже чуйні і допомагають буквально кожному, хто звернувся до них. Щомісяця проводяться нові майстер-класи та зустрічі. За що їм дуже вдячна».
Ірина (Одеса): «Я почала ходити в центр десь у серпні. Вперше пішла на заняття англійської з Ліаною. Так все і почалося… Психологічні тренінги з Валерією, румунська з Фелічією… Усі дуже гарні! Усіх покохала! Особливо Люба, керівниця проєкту, дуже добра, чуйна! Вона нам і надавала приміщення для навчання на манікюрі, і просто ми там збиралися – млинці смажили з іншими дівчатками. Я дуже хочу, щоб у центру було більше фінансування. Я не уявляю свого перебування у Кишиневі без Надії Є. Дуже тепла та дружня атмосфера у цьому центрі, туди хочеться ходити!»
«Надія Є!» дякує всім спонсорам, які допомагали та продовжують допомагати центру, а саме українським біженцям, протягом усього цього часу. Кожен робить неймовірний внесок у життя одних із найуразливіших груп населення — мам та їхніх дітей. Центр та донори намагаються робити все можливе, щоб в умовах надзвичайної ситуації допомогти якомога більшій кількості людей. Адже тільки об’єднавшись, ми зможемо подолати всі труднощі!